Article Index
Penghargaan
Page 2
Page 3
All Pages

AWARDS RECEIVED BY DEPT. OF ELECTRICAL ENG.

NO AWARD RANK YEAR
1 Bachelor Program -- National Acreditation Board A (1st) 2006-2011
2 Master Program -- National Acreditation Board A (1st) 2009-2014
3 ITS Management Award, for the best research andpublications 4th 2006
4 ITS Management Award, for the best Student Affair 1st 2007
5 ITS Management Award for the best Environmental 3rd 2007
6 ITS Management Award for the  International Recognised Department 1st 2007
7 ITS Management Award for general category 2nd 2009
8 ITS Jurusan Berkinerja Terbaik, bidang Penelitian 1st 2010


AWARDS RECEIVED BY STAFF

NO NAME AWARD YEAR
1 Gamantyo Hendrantoro Young Scientist Award, URSI 2005
2 Gamantyo Hendrantoro

The Best Lecturer (Dosen Teladan Nasional), Indonesia

2005
3 Achmad Mauludiyanto

The Best Poster Presentation (Penyaji poster terbaik pada Pemaparan Hasil Penelitian Dosen Muda dan Studi Kajian Wanita), Dikti

2005
4 Gamantyo Hendrantoro JICA The Counterpart Training on Telecommunication 2006
5 Mochamad Ashari JICA The Counterpart Training on Power Systems 2006
6 Achmad Arifin JSPRD fellowship, Japanese society for rehabilitation of persons with disabilities 2006
7 Achmad Mauludiyanto JICA The Counterpart Training on Telecommunication 2007
8 Margo Pujiantara JICA The Counterpart Training on Power Systems 2007
9 Nurlita G JICA The Counterpart Training on Control Systems 2008
10 Istas Pratomo JICA The Counterpart Training on Telecommunication 2008
11 Achmad Arifin Research visiting program for bme education, Education program for biomedical and nano electronics, Tohoku univ 2008
12 Mochamad Ashari The best researcher in energy field, ITS 2009
13 Mochamad Ashari The best Head of Department, Indonesia 2009
14 Suwadi The Best Paper Emerald Award in INAS conference, UTM, Malaysia

2009
15 Suwadi The best student paper Award: First Place in the Indonesia malaysia Microwave Antenna Conference 2010 (IMMAC 2010) organized by IEEE Indonesia MTT/AP Socities Chapter and IEEE malaysia AP/MTT/EMC Societies Chapter. 2010
16  Mochamad Ashari  Peringkat 1 Dosen Berprestasi tingkat FTI - ITS 2010
17 Mochamad Ashari  Peringkat 2 Dosen Berprestasi tingkat ITS 2010
18 Vita Lystyaningrum Dosen dengan Indeks Pengajaran (IPD) tertinggi FTI - Teknik Elektro 2010
19 Suwito Dosen dengan Indeks Pengajaran (IPD) tertinggi FTI - Teknik Elektro 2010


AWARDS RECEIVED BY STUDENT

NO NAME AWARD YEAR
1. Nastiti Puspitosari (2208100039)  Short-term visit (5 weeks) to Montana univ, USA, as participant of Student Leaders on Global Environment Issues 2010
2 Fauzan Saiful HM (2206100018) Scholarship from the Indonesian International Education Foundation for English Course 8 weeks in USA 2010
3 Fauzan Saiful HM (2206100018)
Hafid Amrullah (2206100170)
M. Alwi Hasan (2206100064)
Axio Intel Marketing Award (AIMA), level: National and Regional 2010
4

Ahmad Fuad Halimi

Henry Sukmajaya

Asrul yanuar


Gold Medal in Electrical Engineering Award 2010, category Renewable Energy and Optimization, held by STEI - ITB Bandung 2010
5 Anita Fauziah The best student paper Award: Second Place in the Indonesia malaysia Microwave Antenna Conference 2010 (IMMAC 2010) organized by IEEE Indonesia MTT/AP Socities Chapter and IEEE malaysia AP/MTT/EMC Societies Chapter. 2010
6 Suwadi The best student paper Award: First Place in the Indonesia malaysia Microwave Antenna Conference 2010 (IMMAC 2010) organized by IEEE Indonesia MTT/AP Socities Chapter and IEEE malaysia AP/MTT/EMC Societies Chapter. 2010
7 Ansarullah Halim 2207100176 Peringkat 2 mahasiswa S1 berprestasi tingkat FTI 2010
8 Ansarullah Halim 2207100176 Peringkat 3 mahasiswa S1 berprestasi tingkat ITS 2010


AWARD RECEIVED BY BACHELOR STUDENT– T. ELEKTRO

• International Student Exchange 2009
o Kobe University – Japan, “Promoting Indonesian Natural Hazard Mitigation to Japanese Society”, 22 Agustus – 5 Sept 2009
1. Dianisa Primayuki 2207100089
2. Aditya Tejo Widagdo 2207100017
3. Sylmina Dalily Alkaff 2206100072

o Syracuse University, USA, 18 May – 10 July 2009
1. Muhyin 2205100127

• International Double Degree 2009
o Fontys University, the Netherlands
1. Sylmina Dalily Alkaff 2206100072
2. Alex Wibawa 2205100202
3. Muhyin 2205100127

• Student Creatifity program (PKM) ke PIMNAS 2009

o SEMVRONG : LAMPU HEMAT ENERGI DAN RAMAH LINGKUNGAN
1. Gigih Adicita Wijaya 2205100138
2. Arif Bijak Bestari 2205100098
3. Bramantyo Tri Wicaksono 2205100135
4. Uswatun Khasanah 2207100009


o FREE CD TUTORIAL KOMPUTER SEBAGAI PELUANG BISNIS DALAM MEDIA PEMBELAJARAN
1. Tomy Alma’arif 2206100063
2. Agus Cahyono 2205100018
3. Ahmad Sirojuddin 2206100145


o PERANCANGAN DAN PENGUJIAN SISTEM MONITORING KAPAL BERBASIS REDAMAN PROPAGASI (SMK-RP) 
1. Muhyin 2207100127
2. Abdul Rozaq Al-Baqi 2205100205
3. Ahmad Muhiddin 2207100171
4. Amma Emanihin 2205100172
5. Arif Widodo 2205100108

• Hasil PKM di PIMNAS 2009 - DIKTI
o Peraih Perak Kategori Poster
SEMVRONG : LAMPU HEMAT ENERGI DAN RAMAH LINGKUNGAN
1. Gigih Adicita Wijaya 2205100138
2. Arif Bijak Bestari 2205100098
3. Bramantyo Tri Wicaksono 2205100135
4. Uswatun Khasanah 2207100009

• GEMASTIK 2008 - DIKTI
o Juara II Kategori Smartware Kontes
Tim CCW Engine
1. Pungky Dwi Sastya 2204100130
2. Yanuar Yudianto 2204100104
3. Dzul Fahmy 2204100069

o Juara III Kategori Smartware Kontes
Tim CounterClockWise
1. Hendrik Setiawan 2204100068
2. M. Hari Cahyono 2204100134
3. Ramadhan 2204100188

• Schneider Energy Efficiency Competition 2008/2009, oleh PT. Schneider Indonesia
o Juara II
Tim EE-Comercial
1. Candra Agus Dewi 2207100511
2. Ida Bagus Krisna P. 2205100009
3. Daniel Prahara 2205100087

• KRI 2009 (Regional IV)
o Juara II Regional IV
1. Yahya Dzulqarnain 2207100181
2. Hatmantyo Sardana 2207100124
3. Agus Syahri Ramadhan (D3 Teknik Elektro)


• KRCI 2009 (Regional IV)
o Juara I Kategori Expert Battle
1. Gigih Adicita Wijaya 2205100138
2. Aan Nurochman

o Juara I Kategori Senior Berkaki & Best IT (Piala Menkominfo)
1. Muhammad Farih 2207100027
2. Achmad Zulfikar Fauzi 2205100028


AWARDS RECEIVED BY MASTER STUDENT – T. ELEKTRO

• Meraih program JENESIS – Short-Term International Joint Education Program for Environment and Energy Admission in 2009
o Ke Kumamoto University – Japan, berangkat Oktober 2009 selama 1 tahun
1. Istiyo Winarno 2208201010  
2. Awan Uji Krismanto 2208201002

o Ke Tohoku University, Japan, Juni – Agustus 2009
3. Suryo Sumpeno 2207301708


Christyowidiasmoro (2207 205 705)

Juara favorit, Lomba Game Edukasi dan Animasi Indonesia III – 2008
Nama Game : Gasing Kayu (kategori umum)
Penyelenggara : Biro Perencanaan dan kerjasama Luar Negeri, Depdiknas
ITS, Surabaya, 19-23 Mei 2008

Juara 2, Lomba Game Edukasi dan Animasi Indonesia III – 2008
Nama Game : Gasing Kayu (kategori umum)
Penyelenggara : Biro Perencanaan dan kerjasama Luar Negeri, Depdiknas
ITS, Surabaya, 19-23 Mei 2008

 

Robbi Baskoro (2207 205 727)
Juara 3, Lomba Game Edukasi dan Animasi Indonesia II – 2008
Nama Game : Chemical Quest (kategori Mobile)
Penyelenggara : Biro Perencanaan dan kerjasama Luar Negeri, Depdiknas
Udinus, Semarang, 19-21 April 2008

M Faizal Rochman (2207 200 835)
Juara 2, Lomba Game Edukasi dan Animasi Indonesia I - 2008
Nama Game : Super Cow (kategori Umum)
Penyelenggara : Biro Perencanaan dan kerjasama Luar Negeri, Depdiknas
Poliseni, Yogjakarta, 1-3 maret 2008

Koirul Muklis S (2207 205 734)
Juara 3, Lomba Game Edukasi dan Animasi Indonesia I – 2008
Nama Game : Bouncing Ball (kategori Umum)
Penyelenggara : Biro Perencanaan dan kerjasama Luar Negeri, Depdiknas
Poliseni, Yogjakarta, 1-3 maret 2008


Christian Perdana Adistana (2203 100 046)
Juara 1, Indonesia ICT Award 2007
Penyelenggara: Oleh Depkominfo
Jakarta, 21 November 2007

Penghargaan “MERIT”, Asia Pacific ICT Alliance Awards 2007
Penyelenggara: Asia Pacific ICT Alliance
Singapore, 29 November 2007

Rudi Dikairono (2207 205 737)
Juara Favorit, Lomba Game Edukasi dan Animasi Indonesia 2007
Nama Game : Magic Drum
Penyelenggara : Biro Perencanaan dan kerjasama Luar Negeri, Depdiknas
VEDC, Malang, 24-28 November 2007

Juara 2, Lomba Game Edukasi dan Animasi Indonesia 2007
Nama Game : Magic Drum (kategori mahasiswa)
Penyelenggara : Biro Perencanaan dan kerjasama Luar Negeri, Depdiknas
VEDC, Malang, 24-28 November 2007

Robbi Baskoro (2207 205 727)
Juara 3, Lomba Game Edukasi dan Animasi Indonesia I - 2008
Nama Game : Math Chalanger (kategori umum)
Penyelenggara : Biro Perencanaan dan kerjasama Luar Negeri, Depdiknas
VEDC, Malang, 24-28 November 2007

Yunardho Fortana (2204100064)
Juara I, Lomba Fotografi dalam PIMNAS XIX di Universitas Muhammadiyah Malang, Juli 2006.

Retno Tri Wahyuni (2201100048)
Pemenang Poster Terbaik Setara Emas dalam Program Kreativitas Mahasiswa bidang Kewirausahaan Tingkat Nasional pada PIMNAS XIX di Universitas Muhammadiyah Malang, Juli 2006.


AWARDS RECEIVED BY DOCTORAL STUDENTS – T. ELEKTRO 

• Meraih program JENESIS - Short-Term International Joint Education Program for Environment and Energy Admission in 2009
o Ke Kumamoto University – Japan, berangkat Oktober 2009 selama 6 bulan
1. Supari 2208301012
2. Bambang Purwahyudi 2208301002

STAFF AWARD UP TO 2004

1. Muhammad Nuh, JICA Recognition Award
2. Imam Robandi, Penghargaan Bidang Pedalangan Wayang Kulit, Pusat Lembaga Kabudayan Jawi di Surakarta, 25 Oktober 1998
3. Imam Robandi, Award for Encouragment of Research and Development, from The Institute of Electrical Engineer of Japan, at Hiroshima, 24 Januari 2000
4. Gamantyo H, RF Chinnink Memorial Scholarship Award, Telesat Canada, 2000
5. Gamantyo H, Postgraduate Award for Research Excellence, Canadian Institute for Telecommunication Research, 2001
6. Mochamad Ashari, Adjunct Research Fellow, Centre for Renewable Energy Systems Australia, Curtin University, Perth, 9 April - 2 July 2001

7. Ardyono Priyadi, Peneliti Muda terbaik ITS tahun 2002, Lemlit ITS
8. Ardyono Priyadi, Mendapatkan beasiswa dari Monbukagakusho Jepang untuk research student serta melanjutkan S2 dan S3 di Hiroshima University, Jepang (2005-2011)
9. Ardyono Priyadi, Mendapatkan support untuk mengikuti seminar dari Artificial Complex System Operation Laboratory, Graduate School of Engineering, Hiroshima University, Japan